|
ГРИЖИ ЗА НОВОСЪЗДАДЕНИТЕ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА
 |
Д-р Наско Кирилов, двм
Във всеки пчелин трябва да има две групи пчелни семейства: постоянна - състояща се от основни, помощни и новосъздадени пчелни семейства и временна - представляваща резервните майки.
Всяка от тези групи има своето значение за успешното и перспективно развитие на пчелина.
Увеличаването на броя на пчелните семейства е било винаги една от основните задачи на пчеларя.
То не бива да бъде самоцел, а е нужно да е подчинено на обмислен план за най-бързото и последователно развитие на новосъздадените семейства.
Много често начинаещите любители-пчелари, в стремежа си бързо да увеличават броя, не спазват основните изисквания за създаването и развитието им. Не са редки случаите, когато се вземат пити от ненапълно развити основни пчелни семейства и новите се правят с недостатъчно пчели, вследствие на което силно изостават в своето развитие.
На такива семейства не се придават майки и те са принудени сами да ги произвеждат. По този начин се отглеждат крайно некачествени майки, а отводките закъсняват с развитието си.
Ето защо, за да се избягнат тези грешки, е необходимо да се извършват следните добри пчеларски практики:
На стр. 3
|
Хилядите членове на КНСБ дават рамо на НБПС
 |
В началото на юли т.г. Националният браншови пчеларски съюз стана асоцииран член на Конфедерацията на независимите синдикати в България
Поканата за членство дойде като естествено продължение на контактите между двете организации. Тя е резултат и на назрялата необходимост от развитие на браншовите структури в посока на синдикалната защита за членовете си.
Като запазват своята автономност КНСБ и НБПС си подават ръка за сътрудничество в областта на трудово-правните взаимоотношения и изграждането на законова и нормативна база, съобразена със съвременните европейски стандарти.
На стр. 2
|
Пчелна отрова и лечение с нея
На стр. 5
Оси и стършели
На стр. 4

|
|